Kdaj je treba dodatno podpreti imunski sistem?
Močen imunski sistem nas varuje pred virusi, bakterijami in drugimi škodljivimi mikroorganizmi, ki povzročajo različne okužbe. Nekateri ljudje že pred začetkom hladnejšega obdobja raziskujejo, kako bi se zaščitili pred njimi. Drugi skočijo v akcijo ob prvih znakih slabšega počutja. Preberite, kdaj naš imunski sistem kliče po dodatni podpori in kdaj je skrbi zanj pametno posvetiti več pozornosti.
Pravilno delovanje imunskega sistema je nepogrešljivo za dobro počutje in vitalnost vse leto, zlasti pa takrat, ko je možnost okužb večja. Takrat je posebno pomembna tudi skrb zanj. V nadaljevanju je naštetih nekaj dejavnikov, ki lahko vplivajo na imunski sistem in povzročijo večjo ranljivost organizma oziroma večjo dovzetnost za okužbe.
Jesensko-zimski meseci
Jeseni in pozimi smo lahko dovzetnejši za okužbe zaradi hladnejšega vremena. Mrzel zrak lahko suši sluznico nosu in dihalnih poti, kar zmanjšuje njeno zaščitno funkcijo. Sluznica običajno lovi in odstranjuje viruse in bakterije, če ni dovolj vlažna, pa lažje vstopijo v telo.
Več se tudi zadržujemo v zaprtih prostorih, kjer je manj svežega zraka, zato virusi in bakterije dlje časa ostanejo v zraku in na površini. Poleg tega se hitreje širijo med ljudmi, vse to pa povečuje možnost prenosa okužb.
Stres
Kronični stres vpliva na povečano izločanje kortizola – stresnega hormona, ki zavira imunski odziv in povzroča slabše počutje. Ob dolgotrajni izpostavljenosti stresu je imunski odziv slabši, posledično smo občutljivejši za okužbe, bolezen pa lahko traja dlje. Kronični stres negativno vpliva na spanje, produktivnost, koncentracijo, medsebojne odnose in splošno počutje.
Premalo spanca
Spanje in imunska odpornost sta tesno povezana. Med spanjem telo proizvaja pomembne zaščitne molekule, ki pomagajo pri imunskem odzivu. Če je spanec prekratek, jih proizvede manj, posledica pa je slabša sposobnost telesa, da se brani pred virusi in bakterijami. Namesto da bi se učinkovito odzivalo na okužbe, porablja energijo za boj proti utrujenosti.
Povečana potreba po vitaminih in mineralih
Vitamini in minerali so mikrohranila, ki jih naše telo potrebuje v majhnih količinah. V določenih življenjskih obdobjih, kot sta otroštvo in adolescenca, ali med okrevanjem po bolezni jih potrebuje več. Takrat je pomembno, da mu jih zagotovimo dovolj ter tako podpremo svoj imunski sistem in poskrbimo za splošno dobro počutje.
Vitamini in minerali imajo pomembno vlogo pri krepitvi imunskega sistema. Vitamini C, B6, A, B9, D in B12 ter minerala cink in selen imajo vlogo pri delovanju imunskega sistema. Poleg tega vitamini C, B6, B9 in B12 pomagajo zmanjševati utrujenost in izčrpanost. Vitamin C, cink, selen in mangan pa imajo vlogo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom.
Kaj lahko storimo?
Ohranjanje dobrega imunskega sistema zahteva celosten pristop. Zdrava prehrana, redna telesna dejavnost, izogibanje stresu in dovolj spanja so le nekateri ključni elementi. S spremljanjem svojega počutja, prepoznavanjem simptomov in pravočasnim ukrepanjem lahko skrbimo za svoje zdravje vse leto. Svojemu imunskemu sistemu pa lahko pomagamo s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo vitamine in minerale, pomembne za delovanje imunskega sistema.